Kies een categorie
Zoeken binnen exclusief
terug naar overzicht

Alle categorieën

De briefjes die Sami naar de voetbaltop moeten brengen

De briefjes die Sami naar de voetbaltop moeten brengen

NEC-buitenspeler Sami Ouaissa is de revelatie van de Eredivisie. De jonge voetballer uit Brunssum blaakt van het zelfvertrouwen en is dit seizoen definitief doorgebroken bij de stuntploeg uit Nijmegen. Met de bekerfinale tegen AZ in het vooruitzicht praat hij over het najagen van mooie dromen op motiverende briefjes, de kracht van vloeibare cacao en de invloed van sociale media.

Door PETER VAN DE BERG | Fotografie PAUL ROUS

Op het plein voor De Goffert draaien een paar jochies rondjes op de fiets. Ze houden nauwlettend de hoofdingang van het NEC-stadion in de gaten. In de hoop dat misschien een van de selectiespelers naar buiten komt. De tieners pochen een beetje over het succes van NEC. De twaalfjarige Sem ritst zijn trainingsjack open en toont trots het glimmende voetbalshirt in de rood, groen en zwarte clubkleuren. 'Wie onze idolen zijn? Ja, Bryan natuurlijk! En Sami! NEC is gewoon de beste club.

Bij de jonge fans bestaat er geen enkele twijfel over wie 19 april in De Kuip de bekerfinale tussen AZ en NEC gaat winnen. In de aanloop naar de belangrijkste wedstrijd van het jaar voor de Nijmeegse club is bij het viertal alle hoop gevestigd op routinier Bryan Linssen (35) en aanstormend talent Sami Ouaissa (21), allebei afkomstig uit Limburg. Tot en met het recente duel tegen SC Heerenveen is het duo dit seizoen samen goed voor vijftien doelpunten in de Eredivisie.

Vooral met publiekslieveling Sami Ouaissa gaat het hard in Nijmegen. De profvoetballer ontwikkelt zich razendsnel in Gelderland, sinds hij bijna twee jaar geleden de overstap maakte van Roda JC. De Limburger van Marokkaanse afkomst die opgroeide in Brunssum-Noord, dribbelt er op de grasmat flink op los en brengt het publiek met zijn kappen-en-draaientechniek regelmatig in vervoering met fraaie acties en doelpunten.

De vleugelspeler laat vooral zijn benen spreken. Benen die hij een dag voor elke wedstrijd met vloeibare cacao insmeert en daarna voor drie kwartier in een saunadeken wikkelt om zijn spieren sneller te laten herstellen. 'Nee, dat is zeker geen bijgeloof. Het helpt écht, dat is algemeen bekend. Ik weet niet of andere spelers dit ook doen, maar ik heb er in elk geval baat bij.

Groeibriljant

Naast het veld is de groeibriljant van NEC en Jong Oranje bescheiden, een tikkeltje behoedzaam. 'Ik ben soms best wel verlegen, zegt hij zacht. 'Zeker als ik uit mijn comfortzone wordt gehaald. In een nieuwe omgeving met mensen die ik niet ken, kijk ik meestal de kat uit de boom. In het begin heb ik moeten wennen bij NEC, ik heb best wel last van heimwee gehad. Maar ik voel me hier nu meer dan thuis. Misschien ben ik inmiddels wel de drukste prater in de kleedkamer. Als de prestaties goed zijn, zit je automatisch prettig in je vel.

We ontmoeten Sami Ouaissa in Blokkers, het café annex lunchroom in stadion De Goffert. Een gesprek met als rode draad de grootste passie in zijn leven: voetbal en zijn droom om de top te bereiken. Een droom die lang geleden ontvlamde, toen de kleine Sami nog een peuter was. In het hechte gezin neemt sport een prominente plek in. Net als eerder Sami speelt Dien (17) bij de jeugd van Roda JC. 'Een van de eerste woordjes die Sami kon zeggen, was bal. Terwijl andere kinderen op jonge leeftijd tekenfilms willen zien, zat Sami aan de tv gekluisterd op Eurosport naar voetbalwedstrijden te kijken, weet zijn moeder nog. 'Hij was altijd en overal tegen een bal aan het trappen. Van kleins af aan. En dat is nooit meer uit hem gegaan.

Kracht

Veel jonge voetballers hebben op hun slaapkamer posters van idolen hangen. Allemaal dromen ze om ooit in de voetsporen te treden van Cruijff, Maradona, Ronaldo, Messi, Mbappé of Haaland, om maar eens wat toppers van toen en nu te noemen. Bij Sami Ouaissa hangen briefjes aan de muur, die hij aan zichzelf schreef. 'Op die blaadjes staan de doelen die ik in het leven wil bereiken en wat ik daarvoor moet doen, zegt hij. 'Ik geloof daar helemaal in. Ze hangen nog steeds in mijn slaapkamer bij mijn ouders thuis. Als ik daar 's avonds op mijn zij in bed lag, keek ik er recht tegenaan. Ook in mijn appartement in Dukenburg heb ik nu van die briefjes. Ze geven me kracht en overtuiging. lets dat ik ook uit mijn geloof haal. Maar weinig mensen weten ervan omdat het heel persoonlijk is. Ongeveer acht jaar geleden schreef Ouaissa op zijn eerste briefje dat hij op zijn zeventiende wilde debuteren in het eerste elftal van Roda JC. Hij glimlacht. 'En dat is me ook gelukt. Daar ben ik trots op. Ik ben overtuigd van mijn kwaliteiten als voetballer. Ik zie het als een stimulans om er helemaal voor te gaan. Het laatste briefje is nog niet geschreven, al weet hij wel waar de route ooit moet eindigen. Het is mijn ultieme droom om de Europese top te halen, het liefst bij Real Madrid. En op het WK spelen. Dat lijkt me geweldig!

Jarenlang bezocht Ouaissa bij trainer Gerard Offermans Voetbalschool Parkstad Limburg om de technieken van coach Wiel Coerver onder de knie te krijgen. 'Ik heb daar veel aan gehad, zegt hij. 'Het dribbelen met de bal dicht aan de voet. Het kan in de wedstrijd veel rendement opleveren.

Op een foto van de voetbalschool met een groepje talentvolle spelertjes is hij te zien in een outfit van Juventus. En Real Madrid dan? Hij begint te lachen. Juventus is een mooie club hoor, maar dat shirtje is ooit een keer gekocht op een markt in Marokko tijdens een vakantie! Dat hij regelmatig Real Madrid noemt, kent een heel andere geschiedenis. De Spaanse topclub organiseert regelmatig clinics in verschillende landen om nieuw talent te ontdekken. Ook in Nederland. Toen Sami een jaar of elf was, nam hij met een groep voetballertjes aan zo'n clinic deel. Sami kwam als beste uit de bus en mocht als beloning met een aantal andere kinderen vijf dagen naar Spanje om te kijken en te trainen bij de jeugdopleiding van Real Madrid.

Schoolplein

Een paar dagen na de ontmoeting in Nijmegen is Sami Ouaissa terug op het plein van basisschool Titus Brandsma in Brunssum, twee minuten lopen van zijn ouderlijk huis. Daar, op het betonnen veldje met de twee ijzeren doelen, was Sami als kind elke dag aan het voetballen met klasgenootjes. Als de leerkrachten hun bekende voormalige scholier met de fotograaf ontdekken, komen ze naar buiten om een praatje met hem te maken. Ze zijn de jonge voetballer allesbehalve vergeten en volgen ook nu nog zijn sportieve ontwikkeling op de voet. Lerares Marnie Kroes heeft hem vijf jaar in de klas gehad. 'Een jongen uit een warm gezin met een heel duidelijk doel voor ogen en uiterst gemotiveerd. Respectvol naar anderen en een beetje bedeesd. Maar aan de bal bloeide hij helemaal op. Sami leefde toen al voor voetbal. Het doorzettingsvermogen heeft hij van thuis meegekregen. Hij was ook vaak degene die het initiatief nam om met andere kinderen op het schoolplein een partijtje te spelen.

Hecht

Een paar van zijn beste vrienden kent hij al vanaf de basisschool. Ze komen soms naar een wedstrijd kijken. Zijn trotstse ouders bezoeken elk duel, uit en thuis. Zijn moeder zorgt dat haar zoon niets tekortkomt. 'Sami is heel hecht met ons gezin. Daarom was het zeker wennen voor hem dat hij bij zijn vertrek naar NEC voor het eerst op zichzelf moest gaan wonen. Ik was in die beginperiode vaak bij hem en we zien elkaar nog steeds elke week. Als hij naar Limburg komt of wij gaan naar hem, dan neem ik doosjes met gezond voedsel mee. Ik kook thuis voor Sami. Het eten hoeft hij dan in zijn appartement maar uit de diepvries te halen en op te warmen. Sami is een gemakkelijke eter, maar couscous heeft hij graag!

Met de stijgende prestaties is ook de geruchtenmachine rond Ouaissa op gang gekomen. De ene week wordt PSV genoemd als toekomstige club, enkele dagen later weer het Turkse Fenerbahçe. Hij wil er geen aandacht aan schenken, maar ziet de berichten natuurlijk ook voorbijkomen op sociale media en op voetbalwebsites. Na het interview heeft hij een afspraak met zijn mental coach die hem van tips voorziet en ademhalingsoefeningen geeft om rustiger te worden. 'Dan bespreken we ook dit soort dingen. Ik vind het best wel lastig als je de hele dag in het nieuws bent. Ik laat het zoveel mogelijk links liggen, maar dat is soms niet eenvoudig. Je hoeft de smartphone maar te openen en dan komen de berichten je al tegen. Ach, het is onderdeel van de voetbalwereld.

Liever steekt Sami Ouaissa energie in zijn ontwikkeling. 'Mijn rendement moet verder omhoog. Daar werk ik hard aan. NEC is aan een prachtig seizoen bezig. Daar geniet ik van. Net als van het maken van een doelpunt. Ik blijf het bijzonder vinden en het went niet.

Resultaten

401 resultaten

Nummer 1 Leden Inlog

U kunt hieronder inloggen om deel te nemen aan onze lezersacties.

E-mail adres  
Wachtwoord  

Wachtwoord vergeten?
Maak een nummer1 account aan